Get Adobe Flash player

Mobilne stanowisko edukacyjne gościło 04.06.16 r. na Dniach Drwęcy nad Wisłą

4 czerwca 2016 r. na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu w godz. 11:00-17:00 odbył się piknik ekologiczny „DWIE RZEKI” dla mieszkańców regionu dorzecza Drwęcy. Program imprezy bogaty był w atrakcje takie jak: pokazy hydroodrzutowe, rejs statkiem po Wiśle  oraz zwiedzanie ujęcia wody w Lubiczu.Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Jedną z nich było stanowisko mobilno–edukacyjneMasz wybór, segreguj, odzyskuj – ODPADY OPAKOWANIOWE, przyciągnęło wielu najmłodszych uczestników imprezy. Projekt ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie zakupu nadmiernej ilości opakowań oraz uświadomienia dzieci i młodzieży o istocie segregacji śmieci i zwracania uwagi na znaki, które znajdują się na opakowaniach. W punkcie edukacyjnym przewidzenie było 5 stanowisk tj. gry komputerowe,memo ekologiczne, krzyżówka, mini PSZOK, koło fortuny, które w formie zabawy i konkursów z nagrodami uczyły najmłodszych jak postępować z odpadami i jak świadomie robić zakupy.

Elektroodpady w Unii Europejskiej

Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wytwarza rocznie około pół tony odpadów. Jest to oczywiście wartość uśredniona. W zależności od kraju ilość wytwarzanych elektroodpadów  waha się od 300 do 700 kg. Jak Polska wypada na tle innych państw europejskich?

Całkiem korzystnie! Mniej elektroodpadów od nas produkują jedynie Estończycy.

Szykują się zmiany w Ustawie śmieciowej!

Od 1 lipca 2013 r., zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi przejęły gminy. W drugiej połowie roku 2014 przedstawiona zostanie duża, systemowa nowelizacja ustawy śmieciowej. Prawdopodobnie w niektórych przypadkach można będzie zrezygnować z obowiązkowych przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci, jakie muszą teraz przeprowadzać samorządy. Zmiany będą konsultowane z samorządowcami.

Jak nie dopuścić by Twój telefon stał się elektroodpadem?

Telefony, które wyrzucamy stanowią wielką część w ogólnej masie produkowanych przez Polaków elektrośmieci. Często powodem jest szybko rozładowująca się bateria. Jak prawidłowo ładować telefon, by nie zniszczyć znajdującej się w nim baterii i nie dopuścić by nasz telefon stał się elektroodpadem?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że dzisiejsze baterie różnią się od tych sprzed kilku lat. Kiedyś popularne były baterie niklowo-kadmowe Ni-Cd, które charakteryzował tzw. efekt pamięci. Dla prawidłowego użytkowania trzeba je było formować, czyli wykonać kilka cykli pełnego rozładowania i długiego ładowania (np. cały dzień). Obecnie w nowych telefonach używa się innych baterii, tzw. litowo-jonowe Li-ion, które nie posiadają efektu pamięci. Nie jest konieczne ich formowanie.

Na Barbarce rusza zbiórka elektroodpadów!

Jeśli posiadasz drobne elektroodpady, których chcesz się pozbyć teraz możesz je zostawić na Barbarce. Dzięki współpracy z firmą Karat rozpoczynamy zbiórkę drobnych elektroodpadów na Barbarce. Już wkrótce w budynku Leśniczówki stanie pojemnik na elektroodpady. Zapraszamy!

14 luty – termin wprowadzenia w życie unijnej dyrektywy odnośnie elektroodpadów

Wielkimi krokami zbliża się termin wprowadzenia w życie przez państwa Unii Europejskiej dyrektywy dotyczącej gospodarowania elektroodpadami. Zakładają one m. in. zwiększenie ilości elektroodpadów zbieranych przez poszczególne kraje. Przypada on na 14 lutego 2014 r. Dyrektywa ma zwiększyć odpowiedzialność producenta i na tej podstawie zapewnić osiągnięcie co roku minimalnego poziomu odzysku. Mają też zostać opracowane europejskie standardy przetwarzania takich odpadów – w tym odzysku, recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Wesołych Świąt

Stowarzyszenie Tilia,

Życzy, by udała się Wigilia!choinka z papierowej makulatury

Niech będzie świątecznie, niech będzie wesoło,

W gronie przyjaciół, z rodziną wokoło.

Niech za stołem cała rodzina się zbierze,

W sympatycznej, miłej atmosferze.

Lasem pachnących gałązek świerkowych,

Przysmaków świątecznych – smacznych i zdrowych.

I tak jak w opłatkowych życzeniach,

Niech spełniają się marzenia!

Wrażliwości, miłości, spokoju ducha,

Aby móc w głos zwierząt się wsłuchać.

A kiedy czas wolny i przysmaki,

Dadzą się nam we znaki,

Do sportowej aktywności zapraszamy.

W las, na łąki, na Barbarkowe polany!

Jazda konna, narty, kuligi,

Na sankach i łyżwach wyścigi!

Niech te dni bez codziennego biegu i pośpiechu,

Dadzą nam odpocząć, dostarczą uśmiechu,

I będziemy na szampańskie zabawy gotowi,

A Nowy Rok przywitamy jak nowi!

Uwaga na elektroniczne prezenty!

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia! Gorączka zakupów trwa teraz w najlepsze, wszyscy myszkujemy po sklepach w poszukiwaniu rzeczy, które mogłyby ucieszyć naszych najbliższych. Nasz wybór często pada na elektronikę, zresztą jest to prezent bardzo lubiany i pożądany. Tak przynajmniej wynika z badań ankietowych. Według badań prowadzonych przez Nokaut.pl aż 75% dziewięciolatków chciałoby pod choinką znaleźć właśnie elektroniczny gadżet. Pamiętajmy jednak, aby w szale świątecznych zakupów nie stracić głowy. Może nie jest jednak koniczne wymienianie na nowszy smartfona, który posiadamy zaledwie od roku? Zwracajmy także uwagę na jakość kupowanych rzeczy, starajmy się wybrać takie, które wkrótce nie staną się elektrozłomem.

Dlaczego urządzenia elektryczne i elektroniczne tak szybko się psują?

Dlaczego radio kupione 20 lat temu wciąż działa, a odbiornik kupiony dwa lata temu jest już niezdatny do użytku? Bardzo często taki niedawno kupiony sprzęt nie nadaje się nawet do naprawy lub jest ona tak droga, ze zwyczajnie się nam nie opłaca. Niestety wiele firm obecnie stosuje celowe ,,postarzanie produktu”. Sprzęty projektuje się w taki sposób, by szybko się zepsuły i wtedy oczywiście zmuszeni jesteśmy do zakupu nowego sprzętu. Wielu najnowszych modeli sprzętu niestety nie da się naprawić. Oczywiście generuje to zyski dla wytwórców sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Jednak te ,,śmieciowo zaprojektowane przedmioty” są wielkim obciążeniem zarówno dla naszych kieszeni jak i dla środowiska.

Co można uzyskać z elektroodpadów?

Elektroodpady zawierają wiele szkodliwych dla środowiska substancji, ale również wiele cennych surowców. Przykładowo z jednej tony zużytych telefonów komórkowych można odzyskać średnio: 140 kg miedzi, 3 kg srebra, 6,5 g palladu. Co ciekawe ilość złota uzyskana z przerobu jednej tony komórek jest niejednokrotnie większa niż z tony rudy wydobytej z kopalni.

Odzyskiwanie tych substancji jest o tyle ważne, że ilość produkowanych przez mieszkańców Ziemi elektroodpadów jest naprawdę ogromna. Gdyby wyładować powstającymi w ten sposób elektroodpadami jeden pociąg to jego długość wystarczyłaby na opasanie kuli ziemskiej. Co roku na świecie wytwarzanych jest ok. 50 mln elektroodpadów, to 50 razy więcej niż waży najcięższy budynek na świecie Rumuński Parlament.